Banner Before Header

Naisleijonat haastaa USA:n välierässä, lumilautailijat mitalijahdissa big airissa – tässä maanantain kisaohjelma

Uusi viikko alkaa jännityksellä heti yön sydämestä. Suomalaispari Juulia TurkkilaMatthias Versluis sijoittui 16:nneksi jääntanssin rytmitanssissa ja selvisi maanantain vapaatanssiin.

Yön sydämessä laitetaan lumilautojen ja freestylesuksien siteet myös kiinni, sillä sekä miesten että naisten big air ja freestyle kisataan varhain maanantaiaamuna Suomen aikaa.

Enni Rukajärvi sekä vastikään X Gamesissa pronssia voittanut Rene Rinnekangas ovat Suomen mitalitoivoja.

Iltapäivällä suomalaispuhteen kruunaa Naisleijonat, joka hakee historiallista olympiafinaalipaikkaa. Vastaan tulee lajin mahtimaista toinen, USA. Jenkit voittivat lohkovaiheen kohtaamisen 5–2, mutta Suomi on parantanut peliään huomattavasti vaikean alun jälkeen.

Maanantai 14.2.

Päivän suomalaiset:

Curling 3.05–6.00 Naisten alkusarjaa: Kiina–Japani, Kanada–Venäjä, USA–Etelä–Korea. 8.05–11.00 Miesten alkusarjaa: Kanada–Italia, Tanska–Norja, Venäjä–Ruotsi, Sveitsi–Britannia. 14.05–17.00 Naisten alkusarjaa: Sveitsi–Ruotsi, Britannia–Kanada, Japani–Etelä–Korea, Tanska–Venäjä.

Freestyle 3.30–4.49 Naisten slopestylen finaali (3. kierrosta: 3.30–3.55 1. kierros, 3.59–4.22 2. kierros ja 4.24–4.49 3. kierros). 6.30–8.32 Miesten slopestylen karsinta (2 kierrosta: 6.30–7.30 1. kierros ja 7.32–8.32 2. kierros). 13.00–14.15 Naisten hyppyjen finaali (2 kierrosta: 13.00–13.55 1. kierros ja 14.00–14.15 2. kierros).

Jääkiekko 6.10–8.25 Naisten välierä. 15.10–17.25 Naisten välierä.

Kelkkailu 3.30–4.15 Naisten yhden hengen rattikelkkailu, erä 3. 5.00–5.50 Naisten yhden hengen rattikelkkailu, erä 4. 14.05–15.10 Kahden miehen rattikelkkailu, erä 1. 15.40–16.45 Kahden miehen rattikelkkailu, erä 2.

Lumilautailu 3.30–5.45 Naisten big air –hyppyjen karsinta (3 kierrosta: 3.30–4.14 1. kierros, 4.15–4.59 2. kierros, 5.00–5.45 3. kierros). 7.30–9.45 Miesten big air –hyppyjen karsinta (3 kierrosta: 7.30–8.14 1. kierros, 8.15–8.59 2. kierros, 9.00–9.45).

Mäkihyppy 13.00–14.42 Miesten suurmäen joukkuekilpailu (HS140–mäki).

Taitoluistelu 3.22–6.36 Jäätanssin vapaatanssi.

Yhdistetty Aika avoin Miesten suurmäen varakilpailu (HS140–mäki).

Source Link is.fi