Banner Before Header

Tässä ovat lajien parhaat suomalaisurheilijat 2021: Valtteri Bottaksella tyly kohtalo

Urheilijatoimittajain liitto on valinnut lajien parhaat suomalaisurheilijat vuonna 2021.

Parhaaksi jalkapalloilijaksi valikoitui Lukas Hradecký ja jääkiekkoilijaksi Aleksander Barkov. Yleisurheilussa vuoden 2021 paras oli ratakelaaja Toni Piispanen ja maastohiihdossa parisprintin MM-hopeakaksikko Joni MäkiRistomatti Hakola.

Vuoden parhaaksi autourheilijaksi valittiin rallin MM-sarjassa säväyttänyt Kalle Rovanperä, 21. Hän jätti taakseen Valtteri Bottaksen, joka sijoittui F1:n MM-sarjassa kolmanneksi. Neljä edellistä valintaa on osunut formulakuskeihin, kolmesti Bottakseen ja vuonna 2018 Kimi Räikköseen.

Vuoden urheilija julkistetaan tänä torstaina 13. tammikuuta.

Lajien parhaat 2021

Aerobic: Nea Kivelä Turun Urheiluliitto.

Agility: Iida Vakkuri Agilityklubi (Vantaa).

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti.

Alppilajit: Samu Torsti Vasa Skidklubb.

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba Hamilton Tiger-Cats (Kanada).

Ampumahiihto: Tero Seppälä Haapajärven Kiilat.

Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen Ala-Hämeen Ampujat (Loppi).

Autourheilu: Kalle Rovanperä.

Beach volley: Riikka Lehtonen–Niina Ahtiainen.

Biljardi: Robin Hull AuraBiljardi (Turku).

Curling: Kalle Kiiskinen Hyvinkään Curling.

Darts: Marko Kantele Samuli Blues (Asikkala).

E-urheilu: Erik Tammenpää.

Freestyle: Olli Penttala Freestyleseura Moebius (pääkaupunkiseutu).

Frisbeegolf: Henna Blomroos Rauman Frisbee.

Futsal: Jukka Kytölä Kampuksen Dynamo (Jyväskylä).

Golf: Matilda Castren Linna Golf (Hämeenlinna).

Hiihtosuunnistus: Salla Koskela Lounais-Hämeen Rasti (Forssa).

Ilmailu: Jouni Makkonen Ultra Team Lahti.

Jalkapallo: Lukas Hradecký Leverkusen (Saksa).

Jousiammunta: ​Antti Vikström Oulaisten Sulka.

Judo: Martti Puumalainen Meido-Kan (Helsinki).

Jääkiekko: Aleksander Barkov Florida Panthers (USA).

Jääpallo: Tuomas Määttä SKA Neftjanik (Habarovsk, Venäjä).

Karate: Titta Keinänen Euran Karateseura.

Keilailu: Tomas Käyhkö Mainarit (Varkaus).

Kiipeily: Anthony Gullsten Kiipeilyurheilijat (pääkaupunkiseutu).

Koripallo: Lauri Markkanen Chicago Bulls (USA)/Cleveland Cavaliers (USA).

Kriketti: Mahesh Tambe Empire Cricket Club (Helsinki).

Käsipallo: Ellen Voutilainen Skuru IK (Nacka, Ruotsi).

Lentopallo: Lauri Kerminen Dinamo Moskova (Venäjä).

Lumilautailu: Rene Rinnekangas.

Maahockey: Nea Väisänen Porvoo HC.

Maastohiihto: Joni Mäki Pohti Ski Team (Pyhäjärvi)–Ristomatti Hakola, Jämin Jänne.

Melonta: Visa Rahkola Tuusmelojat (Tuusula).

Miekkailu: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat.

Moottorikelkkailu: Topi Posti Kemijärven Moottorikerho.

Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen Heinolan Moottorikerho.

Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura–Kotka Segelsällskap.

Mäkihyppy: Antti Aalto Kiteen Urheilijat.

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat.

Nyrkkeily: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura.

Paini: Arvi Savolainen Lahden Ahkera.

Painonnosto: Saara Retulainen Turun Atleettiklubi.

Pesäpallo: Tuomas Jussila Manse PP (Tampere).

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen Helsingin Luistinkiitäjät.

Potkunyrkkeily: Essi Honkonen Jyväskylän Jigotai Kickboxing.

Purjehdus: Tuula Tenkanen Esbo Segelförening (Espoo).

Pyöräily: Jaakko Hänninen AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti).

Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä Asikkalan Raikas.

Pöytätennis: Benedek Oláh Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska).

Ratsastus: Henri Ruoste Turun Seudun Ratsastajat.

Raviurheilu: Santtu Raitala.

Ringette: Anne Pohjola Lapinlahden Luistin -89.

Rugby: Heidi Hennessy Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti).

Rullalautailu: Lizzie Armanto.

Salibandy: Veera Kauppi Team Thorengruppen SK (Uumaja, Ruotsi).

Soutu: Eeva Karppinen Nesteen Soutajat (Naantali ja Porvoo).

Squash: Emilia Soini Espoo Squash Rackets Club.

Sulkapallo: Kalle Koljonen Tapion Sulka (Espoo).

Suunnistus: Miika Kirmula Kalevan Rasti (Joensuu).

Taekwondo: Johanna Nukari Espoo Hwarang Team.

Taitoluistelu: Juulia Turkkila–Matthias Versluis Helsingin Luistelijat.

Tanssiurheilu: Johannes Hattunen.

Tennis: Emil Ruusuvuori HVS-Tennis (Helsinki).

Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen Lahti Thaiboxing Club.

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen Ilmajoen Tikkakerho.

Triathlon: Henrik Goesch Turun Urheiluliitto.

Uimahypyt: Juho Junttila Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki).

Uinti: Matti Mattsson Porin Uimaseura.

Valjakkourheilu: Pekka Niemi Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela ja Loimaa).

Vapaaottelu: Jesse Urholin Porin Kamppailu-urheilukeskus.

Vesipallo: Niklas Koskela Cetus (Espoo).

Voimanosto: Tuomas Hautala Lapuan Ponnistus.

Voimistelu: Emil Soravuo Espoon Telinetaiturit.

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola Puijon Hiihtoseura (Kuopio).

Yleisurheilu: Toni Piispanen Espoon Tapiot.

Source Link is.fi